תיאטרון הסטודיו בחיפה מעלה בבכורה עולמית שתי אופרות קאמריות קצרות מאת אבירם פרייברג ע"פ יצירותיו של עגנון .

"האדונית והרוכל" היא סיפור אימה על רוכל יהודי שתועה ביער ונקלע לביתה של אדונית הניזונה כפי הנראה מבשר הגברים שלה, ואילו "תהלה" הוא סיפורה של צדקת ירושלמית, שמכפרת בימי זקנתה על חטא שחטא אביה בילדותה. פרייברג, שהלחין תחילה את "האדונית והרוכל" בחר לצרף לה דווקא את "תהלה" וליצור מופע בו ניתן להתרשם מהדומה והמשותף בינייהן, לצד השונה והמבדיל. האלמנטים המשותפים לשתי היצירות הם שפתו המקורית והייחודית של עגנון, ליכוד היצירה על ידי שימוש במוטיבים מוזיקאליים המייצגים אדם, חפץ או רעיון וחוזרים כשהוא בא לידי ביטוי בעלילה (לייטמוטיבים), השפעות של המסורת המוזיקלית היהודית, שימוש במודוסים (סולמות הנפוצים בשימוש במוזיקה האתנית למשל) ובחירה בז'אנר האופרה הקאמרית.

"האדונית והרוכל" היא הראשונה מבין היצירות שהולחנה, על ריבוי הרבדים ואפשריות הפרשנות השונות שבה. הסיפור הדמוני-פנטסטי שואב את מקורותיו בין היתר ממסורת סיפורי האימה הגרמניים שרווחו בתקופה הרומנטית, המאזכר יצירות נוספות בז'אנר האופרה כמו "הנזל וגרטל" של הומפרדינק ו"טירתו של כחול הזקן" מאת ברטוק.
סיפורה של תהלה מאזכר את הדרמה של "הנזירה אנג'ליקה" באופרה בשם זה מאת פוצ'יני. שתי הנשים מאבדות את ילדייהם וחדורות באמונה שמותן יגאל את נשמתן, יצילו מיסורייהן ויפגישן עם אהובי נפשן.

הניגוד בין היצירות נמצא במסר שלהן. בעוד "האדונית והרוכל" הינו סיפור אימה קודרני ומשולל תקווה, שסופו זהה לתחילתו, הרי שב"תהלה" קיים מסר אופטימי של גאולת הגוף והרוח דרך הסליחה והאמונה, המצליחים לזרות אור בהיר על סיפור חייה הטרגיים של הגיבורה תהלה.

 

אבירם פרייברג- מוזיקאי. ליברית ומוזיקה

יליד הארץ. מוזיקאי רב תחומי. בוגר הקונסרבטוריון של ניו-אנגלנד, בוסטון, בנגינת קרן ובעל תואר שני במוזיקולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן. דוקטורנט במוזיקולוגיה באוניברסיטת חיפה.

נגן קרן מקצועי. זמר בריטון, המרבה לשתף פעולה עם הפסנתרן שלומי שם-טוב בקונצרטים ברחבי הארץ. מורה מבוקש לנגינה ולפיתוח קול.

מחברה של האופרה "כתם", שהועלתה מעל במות שונות בארץ, בין היתר בפסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון, כפר-בלום 2008, והוזמנה להשתתף בפסטיבל תאטרון בינלאומי באירלנד 2012. מלחין האופרה "כמו כולם" (2013).

במגעים לביצוע יצירותיו באתונה עם קבוצת  CSO – Chamber Symphony Orchestra  בשנת 2017.  חיי במושב אילניה בצפון עם בן זוגו, רונן מולדובן, שלושת ילדיהם ושני כלבים.
יונתן שורץ – במאי
בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב 2003.

בתיאטרון: "רובין הוד", "תופעות לוואי", "משהו למות בשבילו" בתיאטרון חיפה. "דולי סיטי" הזירה הבינתחומית, "סיפור פשוט" בצוותא. "רביזור", "צוצי", "תורה של אשת השגריר" בתיאטרון תמונע. "מחכים לגודו" ביידישפיל. "שיקול מוטעה" בפרינג' מופע DUZ.PUA ועוד
השתתף כשחקן בפסטיבל ישראל במופע אימפרוביזציה, בפסטיבל עכו עם "קידמה", פסטיבל small במה "מעשה נורא" זכה בפרס ההצגה הטובה ביותר, המטרוסקסואל ועוד.

הקים את אנסמבל תיאטרון מאוד והיה שותף בכתיבת והעלאת ההצגה לעולם לא (פיטר פן למבוגרים). בין המייסדים של תיאטרון הסטודיו במרכז הכרמל ומשמש בו כמנהל אמנותי. ניהל אמנותית גם את פסטיבל act2 לתיאטרון פרינג' בחיפה.

בימים אלו מקים את בית הספר המקצועי התלת-שנתי הראשון למשחק בחיפה.

 

אלכסנדר (סשה) יגודין – טנור
הופיע בקונצרטים ובהפקות אופראיות על בימות גרמניה, צרפת, לוקסמבורג וישראל עם רפרטואר מגוון החל ממוסיקה עתיקה ועד בכורות עולמיות של מוסיקה בת זמנינו. יליד רוסיה הוא עלה ארצה בגיל 14, אחרי השירות הצבאי למד בבית הספר הגבוה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב בהדרכתה של פרופ. מירה זכאי. לאחר שהשלים לימודיו עם תואר ראשון, המשיך להתמקצע בגרמניה בהדרכתו של פרופ' ירון וינדמילר. כבר עם תחילת הלימודים הוא התחיל להופיע והשתתף בהפקות אופראיות רבות כסולן, בין היתר בתפקידי פֶרַנדו באופרה ״כך עושות כולן״ ובֶּלמוֹנטה ב״החטיפה מן ההרמון״ מאת מוצרט. עם שובו ארצה המשיך להופיע ולעבוד כמורה לפיתוח קול. בארץ הוא הופיע ,בין היתר, עם התזמורת הפילרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית אשדוד ותזמורת רמת גן ועבד עם מנצחים ואומנים כמו רון אביב, מארק וולך ויוני רכטר.

 

 

אילת כהן – סופראן

איילת כהן נולדה בירושלים. לאחר סיום התואר הראשון באקדמיה למוסיקה בגבעת רם ובאוניברסיטה העברית בהר הצופים, קיבלה ב-2001 מלגת לימודים לקונסרבטוריון בסן פרנסיסקו ללמוד עם ג'יין רנדולף הנודעת. מאז סיום לימודיה ביצעה תפקידים ראשיים באופרות ושרה בקונצרטים ובאירועים בארצות הברית, בישראל ובאיטליה עם האופרה של ברקלי, אוקלנד, פוקט אופרה סן פרנסיקו ,סקרמנטו, פסטיבל האופרה של רומא ועוד….

ב2009 חזרה לישראל, וזכתה בתואר אמן מצטיין. באוקטובר הצטרפה להפקה של "הילד חולם" עם האופרה הישראלית ושרה את התפקיד הראשי כמו כן הופיעה עם תזמורות מוכרות בניהן התזמורת הסימפונית ירושליים הפילהרמונית אשדוד הקאמרטה ירושליי ועוד…מאז נערותה זכתה איילת כהן במלגות ובפרסים רבים. השתתפה חמש פעמים בתכנית היוקרתית של המכון הבינלאומי לאמנויות הזמרה.ישראל (IVAI). זוכת קרן תרבות אמריקה ישראל מספר פעמים ואף קטפה פרסים בתחרויות בינלאומיות.

תפקידה הראשון של אילת על בימה מקצועית היה לאורטה בגיאני סקיקי לפוציני עם האופרה של ברקלי. מאז הופיעה באופרה של אוקלנד, ב"קפיטול אופרה" של סקרמנטו. ב"אופרת כיס" של סן פרנסיסקו, בוריזמו אופרה, במסגרת באיגוד האופרה של קליפורניה וב"ניו אופרה פסטיבל" של רומא. בין תפקידיה: אטלנטה בסרסה להנדל. ומורגנה באלצינה להנדל. סוזנה בנישואי פיגארו של מוצרט; קלואה ממלכת הלבבות, לוסי בטלפון ואמל ב"אמל ואורחי הלילה"  שניהם מאת ז'אן-קרלו מנוטי, גרטל בהנזל וגרטל של הומפרדינק והאם בסאגה- אופרה מאת המלחינה האמריקאית בת זמננו שלי נאן.
בישראל הקימה את "אופרה פיקולה" ובמסגרתה העלתה מספר הפקות: "לה וילי" מאת פוצ'יני, "יומנה של אנה פרנק" מאת: גריגורי פריד ו"הטלפון" מאת קרלו מנוטי.

 

 

ליאת רוקברגר, אלט.
החלה ללמוד פסנתר בגיל צעיר, ובוגרת מקהלת "קנטבילה" בקונסרבטוריון העירוני ע"ש י. אחרון פ"ת בניצוחה של אווה פיטליק.

בוגרת מגמת המוסיקה בתיכון בן צבי קרית אונו, והאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בתל-אביב אצל אגנס מסיני. למדה לימודי תואר שני באוניברסיטה לאומנויות (UDK) בברלין בכיתת הפרופ' אנקה אגרס.

השתתפה בקונצרטים בארץ ובחו"ל, ביניהם, פסטיבל ברהמס במשגב, "עושה הנפלאות" מאת אייל באט עם התזמורת הקאמרית רמת גן, "כנר על הגג" בהפקה גרמנית במסגרת התיאטרון היהודי בברלין, האופרה "כתם" מאת אבירם פרייברג ורונן מולדובן, ואופרה לילדים בהפקת התיאטרון העירוני חיפה. כיום מלמדת פיתוח-קול באופן פרטני בקונסרבטוריון ובמקהלת הצעירים "ניצנים", במרכז המוסיקה ברעננה ובאופן פרטי.


תבור גוכמן- פסנתר

תבור גוכמן נולד במגדל העמק ב-1985. החל את לימודיו בפסנתר בגיל 7 והתחנך על ברכיו של מר פיליפ לוריא בקונסרבטריון למוסיקה בקרית טבעון. ב-2013 סיים את לימודיו לתואר ראשון באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב במגמת ביצוע אצל פרופ' מיכאל בוגוסלבסקי ופרופ' עמנואל קרסובסקי. תבור השתתף בכיתות אמן בהנחיית יורה מרגוליס, צ'ארלס ספנסר ואחרים. כיום הוא מורה לפסנתר, מלחין ומעבד, ומופיע בקונצרטים ברחבי הארץ כסולן, בהרכבים קאמריים (בין היתר ברביעיית הפסנתרנים אוקטופוס), כמלווה זמרים, נגנים ומקהלות, וכזמר במקהלת אודיאנה.

 

יום ג' 11.7 בשעה 20:30 בתיאטרון הסטודיו
כתובת: בית הכט (רוטשילד) חיפה,שד' הנשיא ,142. טל. 04-8100104

יום ה' 13.7 . בשעה 20:00 אולם לבונטין 7 ת"א.
טלפון 03-5605084 (א'0-18:00-ה' 12:0).

יום ג' 18.7 בשעה 20:30 בתיאטרון החאן  דוד
רמז 2 ירושלים. טל. 02-6303600